צניחת רחם סיפטומים

צניחת רחם היא מצב לא נעים בכלל אך אחרי שתקראו את המאמר הבא, תבינו כיצד לזהות אותו בזמן וכיד אפשר לטפל בו.

זה הזמן להכיר את הרחם

הרחם היא אחד האיברים המשמעותיים ביותר שיש בגוף האישה. למעשה ברחם מתפתח העובר וכאשר מדברים עליה היא מוזכרת לרוב בהקשר של פוריות. הרחם היא איבר גדול מאוד והיא מוחזקת על ידי רקמות חיבור ושרירים בתוך חלל האגן. היא נשענת במידה מסוימת על רצפת האגן והבעיות מתחילות כאשר השרירים ורקמות החיבור שתופסות אותה הופכות להיות חלשות יותר. הרחם היא איבר יחסית גדול וכבד, בעיקר ביחס לסביבתה, ולכן היא יכולה להפעיל לחץ רב על איברים קרובים כמו למשל שלפוחית השתן או צינור השופכה. מדוע שהאחיזה בה תיחלש עם הזמן?

מהם הגורמים לצניחת רחם?

כמו שכבר יכולנו להבין מהפסקה הקודמת, צניחת רחם נגרמת כאשר רקמות החיבור עצמן חלשות. מדוע רקמות החיבור והשרירים הופכים להיות חלשים? זה לא קורה תוך כמה ימים וגם לא תוך כמה חודשים. צניחת רחם יכולה להיות הידרדרות מאוד איטית ולכן לנשים רבות קשה לשים לב אליה. רקמות החיבור והשרירים יכולים להיות חלשים מאוד כתוצאה מלידות רבות, כיוון שבכל לידה הרקמות והשרירים הללו נמתחים עוד ועוד ומאבדים מהאלסטיות שלהם. כמו כן בעיות שרירים או מחלות שונות שקשורות במערכת התנועה יכולות להשפיע. גם הזדקנות והיחלשות טבעית גורמת לבעיות הללו.

מה הסימפטומים לצניחת רחם?

יש מגוון רחב של סימפטומים שצריכים להדליק נורת אזהרה אצל האישה. אחד התסמינים הברורים ביותר הן בעיות במערכת השתן כיוון שאם קשה להוציא את השתן או שיש תחושה כלשהי של לחץ כללי באזור, מדובר ככל הנראה ברחם שצנחה וחסמה את צינור השופכה בצורה חלקית. סימפטום נוסף הוא דימון כאשר הדימום נוצר בגלל קרע של חלק מהדפנות והנימים באזור, מה שיכול להלחיץ מאוד את האישה עד שהיא תחשוב שמדובר פשוט בדם שהגיע מהמחזור החודשי שלה, על אף שלא מדובר בתאריכים המתאימים. גם תחושת כבדות בדמות כדור קטן באזור החלציים היא תסמין מוכר.

כיצד מטפלים בצניחת רחם?

כשם שצניחת רחם היא לא תופעה שקורת תוך כמה ימים גם אי אפשר לטפל בה תוך כמה ימים. אמנם אפשר לעבור ניתוח לצניחת רחם ועליו עוד נרחיב בהמשך אך לפני כן נדבר על האפשרויות שלא כוללות ניתוח כירורגי ונחשבות לפחות מסוכנות ומסובכות. טיפולים פיזיותרפים יכולים לעזור מאוד לאישה במטרה לחזק את רקמות החיבור והשרירים ולהחזיר את הרחם למקום הטבעי שלה. אמנם זה ייקח זמן אך זהו הפתרון הטבעי הכי טוב שיש, כאשר במקרים מסוימים אפשר לשלב טיפולים תרופתיים לפי הוראת רופא בהתאם למצב הרפואי של האישה, ומצב הרחם שלה.  מלבד תרגילים גופניים יש אפשרות להשתמש באביזרים מסוימים, כמו למשל פסארי שעשוי מסיליקון, במטרה לתמוך ברחם.

האם יש ניתוח לצניחת רחם?

יש עוד מספר רב של טיפולים שמרניים שיכולים לעזור לאישה בבעיה אליה נקלעה, כמו למשל שינוי באורח החיים שכולל הפסקת אישור ותזונה נכונה יותר, חזרה למשקל תקין וכמובן שימוש בעוד אביזרים כמו הפסארי שהזכרנו מקודם. עם זאת, לעתים המצב חמור מאוד ואין זמן להמתין עד אשר יהיה שינוי ולעתים האישה פשוט לא יכולה להרשות את זה לעצמה בגלל אורח חייה או בגלל אירוע שקרב ובא. לכם יש ניתוח לצניחת רחם כאשר גם לו יש כמה אפשרויות. ניתן להחדיר דיאפרגמה דרך הנרתיק והיא תעניק תמיכה לרחם, ניתן גם לבצע ניתוח לפרוסקופי דרך חתכים בבטן וניתן גם לבצע ניתוח כריתת רחם בהתאם למצבה ולרצונותיה העתידיים של האישה.