טיפולי פריון
טיפולי פריון
טיפולי פריון

התפתחות טיפולי פריון

בעידן של היום, ייעוץ גנטי טיפולי פריון הם דבר נפוץ במיוחד וזאת עקב עלייה בעשורים האחרונים בכמות הזוגות המתקשים להרות עקב מגוון של בעיות וסיבות. טיפולי פוריות כוללים בתוכם מגוון של טיפולים, בין אם הורמונליים, מזרזי ביוץ או הפריה חוץ גופית.

מעט על הפריה חוץ גופית

המונח "ילדי מבחנה" מוכר למרביתנו. ההפריה החוץ גופית היא השיטה העיקרית ואחת מהראשונות שנכנסו למערכות הבריאות לטיפול בבעיות של עקרות. במסגרת טיפול זה, הפריית הביצית באמצעות הזרע מתבצעת בתנאי מעבדה מחוץ לגופם של האנשים. לאחר מכן, הביצית המופרית מועברת לרחם האישה, אשר תישא את ההיריון לכל אורכו. שיטה זו מאפשרת בקרה על הליך ההפריה עצמו אשר באופן טבעי אמור לקרות בגוף האישה.

מתי התחיל השימוש בהליך ההפריה החוץ גופית?

בשנת 1978 בבריטניה נולדה 'תינוקת המבחנה' הראשונה בעולם. הטכניקה פותחה בבריטניה על ידי ד"ר פטריק סטפטו וד"ר רוברט אדוארדס. עם השנים הטכניקה נכנסה לשימוש ביותר ויותר מדינות בעולם, כאשר ישראל הייתה המדינה החמישית שבה בוצע ההליך ובשנת 1982 נולדה תינוקת מבחנה בזכות הליך הפריה חוץ גופית שצלח. כיום, כמעט אחוז מהלידות בעולם המערבי ככלל הן תוצר של הפריה חוץ גופית- נתון מדהים המראה על שכיחות ההליך בעולם.

גיל כגורם שכיח המקשה על ביוץ תקין

בשנים האחרונות במיוחד, הגיל בו נשים נכנסות להיריון הולך ועולה, בין היתר לאור תהליכים סוציולוגיים חברתיים שונים המתרחשים בעולם המערבי בעיקר. ככל שגיל האישה מאוחר יותר, כך הביוץ הופך להיות גורם שכיח יותר לאי פוריות ונדרשת התערבות של ייעוץ גנטי וטיפולי פריון לרוב בצורת מתן הורמונים שונים, כמו איקקלומין, הגורמים להגברת הביוץ.

חדירת שכיחות טיפולי הפריון לעולם המודרני

כיום, אט אט ועקב שכיחות טיפולי הפריון בעולם, הנושא חודר אל תוך תחומים זרים לכאורה, כפי שניתן לראות בחוק עבודת נשים הישראלי המאפשר לאישה או גבר העוברים טיפולי פוריות להחמיץ מהעבודה וההיעדרות תיחשב כהיעדרות מחמת מחלה המוגנת על פי חוק. מטיפולים חדשניים וניסיוניים בשנות ה-70', טיפולי הפוריות נפוצים מאד כיום.