טיפולי פריון בארץ והחוק
טיפולי פריון בארץ והחוק
טיפולי פריון בארץ והחוק

ייעוץ גנטי וטיפולי פריון נפוצים במיוחד בישראל ובעולם בעשורים האחרונים וכיום הסטטיסטיקות מראות שאחוז מהלידות בעולם כולו הן הודות לטיפולי פוריות. מגמה זו באה לידי ביטוי בתחומים רבים נוספים, ביניהם בהסדרה החוקית של טיפולי הפוריות בישראל.

מהם טיפולי פוריות?

טיפולי פוריות הם שם כולל למגוון רחב של טיפולים, אשר בחלקם פולשניים ובחלקם אינם, הנותנים מענה לבעיות של פוריות ועקרות בקרב נשים וגברים כאחד. הסטטיסטיקה מראה כי כיום כשליש מבעיות הפוריות נובעות מנשים וכשליש מגברים. טיפולי הפוריות הם רבים ומגוונים ומטרתם לתת מענה לבעיות שונות, אך הבולטים שבהם הם ההפרייה החוץ גופית (IVF), טיפולים הורמונאליים שנועדו להגביר ביוץ, הליכי הזרעה, צנתור דו צדדי בגבר ועוד.

חוק טיפולי הפוריות בישראל

בישראל מתוך ההכרה במטופלים במסגרת טיפולי פריון, הוחל חוק המכיר בזכויות המטופלים והוא חוסה תחת דיני העבודה. חוק עבודת נשים קובע כי מטופלות או מטופלים העוברים טיפולי הפריה, זכאים להצהיר את ימי הטיפול ימי מחלה המגיעים להם מתוקף חוק ימי מחלה, כמו גם, זכאים לדמי מחלה מתוקף חוק דמי מחלה. החוק למעשה מבסס את ההגנה החוקית על מטופלי טיפולי פריון בספירה של דיני העבודה.

כיצד אוכל לדעת מהן זכויותיי?

על מנת להכיר באופן מלא את הזכויות המגיעות לאדם מתוקף היותו מטופל בטיפולי פריון בהקשר של הסביבה התעסוקתית, ישנן עמותות רבות כיום איתן ניתן ליצור קשר על מנת לברר את כלל הזכויות הרלוונטיות. עמותות אלה פועלות בעיקר בחינם ומספקות ייעוץ והסברה מתוך מניע חברתי מובהק שמטרתו העברת כלל המידע למטופלים ומיצוי זכויותיהם.

מה לעשות במקרה ומעסיק אינו מקיים את ההוראה החוקית?

במידה ולאחר שהפניתם את תשומת ליבו של מעסיק להוראות החוק, אך עדיין הוא אינו משתף פעולה וממלא את חובותיו כמעסיק בישראל הכפוף לדיני העבודה הישראליים, תוכלו לפנות לעמותות, או להליך המשפטי, דרכו תוכלו למצות את זכויותיכם ולאכוף אותם בצורה הראויה על פי חוק. ישנם עורכי דין רבים כיום הפועלים מתוקף אותן עמותות אשר נותנים שירותי ייעוץ וייצוג חינמיים.