היסטרוסקופיה אבחנתית

בדיקת תקינות לרחם

אם הרופא אומר לכן שעליכן לעבור היסטרוסקופיה אבחנתית אין לכם ממה להילחץ. מדובר בהליך יחסית שגרתי שאינו מועד לסיבוכים רציניים וכל מטרתו היא לבדוק את מצב הרחם ולבדוק אחרי בעיות. באמצעות פעולת ההיסטרוסקופיה ניתן לבצע ניתוחים ולהוציא פוליפים או שרירנים אך בהיסטרוסקופיה האבחנתית רק מתבוננים ומאבחונים את הבעיות הקיימות בלי צורך לבצע פרוצדורה מסוימת. במהלך התהליך מוחדר היסטרוסקופ אל חלל הרחם שם הוא נבדק על ידי שידור ממצלמה קטנה אל צג בו הרופא מסתכל אונליין ומבין אם יש בעיה כלשהי או לא.

היסטרוסקופיה אבחנתית: מתי צריך ומה היא מגלה?

  • את ההיסטרוסקופיה האבחנתית יש צורך לבצע כשיש חשד למצב לא תקין ברחם האישה. דימום רחמי לא סדיר יכול להיגרם על ידי שלל בעיות ולכן יש צורך להחדיר את ההיסטרוסקופ ולהבין מה בדיוק הבעיה. יחד עם זאת חשד לממצא כלשהי ברירית הרחם יכול להיות מסוכן מאוד להתפתחות העובר כמו למשל פוליפ או שרירן ולכן ההיסטרוסקופיה תשים סוף לתהיות ותגיד אחת ולתמיד האם הם קיימים על הרירית או לא.
  • לעתים אחרי הפלות יכול להישאר חומר הריוני בחלל הרחם מה שיכול ליצור סיבוכים בהמשך. כדי לאבחן את המצבים האלו יש צורך לבדוק את חלל הרחם על ידי צפייה ורק כך לשלול את הבעיה. כמו כן כל בעיה במבנה הרחם או צורך לשלול את השינוי במבנה הפנימי שלו יש צורך להשתמש בהיסטרוסקופ לצורך אבחנה.
  • היסטרוסקופיה אבחנתית כמעט ולא מורגשת ברוב המקרים ולכן לא מבצעים אותה תחת כל הרדמה כלשהי, ודאי לא הרדמה מלאה. עם זאת יכולה להיות תחושת אי נוחות בעקבות החדירה או מילוי הרחם בתמיסה. חלל הרחם מתמלא בתמיסה כדי להרחיק את הדפנות שלו ובכך לאפשר צפייה נוחה יותר לרופא שגם ככה אורכת רק מספר דקות.

היסטרוסקופיה אבחנתית

האם יש סיבוכים אפשריים?

בכל הליך רפואי יש סיבוכים אפשריים אך בהיסטרוסקופיה אבחנתית הסיכויים נמוכים מאוד. במקרים נדירים מאוד יכול להתרחש זיהום או ניקוב של דופן הרחם אך אלו הם סיבוכים מאוד נדירים שבדרך כלל לא קורים עם שמירה על כל כלכלי ההיגיינה החמורים בבתי החולים וכמובן לא במדינת ישראל שמתפתחת מאוד בכל ענייני הרפואה.