דליפת שתן
דליפת שתן
דליפת שתן

דליפת שתן הינה בעיה נפוצה אשר מפריעה לנשים רבות, בייחוד לאחר לידה

דליפת שתן הינה בעיה המאפיינת נשים, ולמרות שגם גברים יכולים לסבול ממנה היא פחות נפוצה אצלם ובדרך כלל נובעת מבעיות רפואיות ספציפיות ולא תהליך טבעי הפוגע בכולם. רפואת נשים סובבת רבות סביב שיפור איכות החיים של נשים, כאשר אחד מהנושאים החשובים ביותר הינו דליפות שתן. רוב הנשים חוות דליפה מסוג זה כאשר הן מתעטשות או צוחקות, ולאו דווקא באופן קבוע, למרות שגם זה אפשרי.

באופן כללי, מחלקים את סוגי דליפת השתן לשלוש קבוצות

ישנם מאפיינים ייחודיים לכל סוג של דליפת שתן. דליפה בעת מאמץ היא הנפוצה ביותר ומתרחשת בעיקר בעת ביצוע פעילויות גופניות כגון התעמלות וריצה. איבוד שתן בדחף הינו מצב בו ישנה דחיפות רבה הנובעת מעצבוב יתר של שרירי השלפוחית. הקבוצה האחרונה היא דליפת שתן הנובעת ממחלות אחרות כגון סכרת, בעיות לב ועוד.

ישנן סיבות רבות אשר מובילות להתפתחות דליפת שתן בנשים עם הזמן

ישנם כמה גורמים משותפים אשר פוגעים כמעט בכל אישה במהלך חייה. ראשית, עם ההתבגרות ישנה היחלשות של רצפת שרירי האגן, דבר אשר מחליש את הסוגרים של שלפוחית השתן ומקשים על ההתאפקות. סיבה נפוצה נוספת הינה ההיריון- ההיריון משפיע גם על שריר שלפוחית השתן וגם על רצפת שרירי האגן, כאשר במהלך הלידה אנו רואים לעיתים קרובות פגיעה ממשית בשרירים אלו, אשר דורשת תפירת השרירים ופיזיותרפיה לשם חיזוקם בשנית. כמו כן, גם גורמים כגון עישון, השמנת יתר, נטילת תרופות מסוימות ושיעול כרוני עלולים לגרום לדליפת שתן.

רפואת נשים מציעה מגוון רחב של פתרונות כיום לשם טיפול בדליפת שתן

כיום, אין סיבה להמשיך לסבול, וישנם פתרונות גם לדליפת שתן. רפואת נשים מציעה מגוון של טיפולים, אשר מותאמים לכל אישה בהתאם לחומרת המצב, הסיבה להתפתחות דליפת שתן וכמובן העדפותיה של המטופלת. ישנם טיפולים המתמקדים בשינוי אורחות חיים, כאלו המתבססים על תרופות ואף הליכים כירורגיים אשר יכולים לסייע משמעותית בטיפול בבעיה, כך שכל אחת יכולה למצוא את הטיפול היעיל עבורה.