סרטן הלבלב מוכר לנו בעיקר בזכות התדמית המאיימת שלו, ברוב המקרים אנו מקשרים זאת מיד למוות בטוח ובלתי ניתן לערעור. חשוב לדעת, בפועל התמונה קצת שונה ולא כזו מאיימת בעיקר בזכות העובדה שהיום יש מגוון של טיפולים ודרכים להתמודד עם המצב.

 

סרטן הלבלב – מה זה בכלל?

סרטן הלבלב הוא גידול באזור הלבלב, אשר נמצא בחלקו העליון של הבטן בין המעיים, לטחול, לכבד ולכיס המרה. תפקיד הלבלב הוא לייצר מיצי עיכול והורמונים. סרטן הלבלב נחשב לאחד המחלות הקשות והוא יכול להתפשט לכל חלקי הלבלב השונים כגון תאים, כיס מרה, טחול וכן לאברים נוספים בגופנו.

סרטן הלבלב נחשב לסרטן קטלני מאד בעיקר בזכות בקושי הרב בגילוי שלו, כלומר, יחסית קשה לגלות את הגידול בשלב מוקדם. הרי כמו כל סרטן אחר, ככל שמגלים אותו בשלב מוקדם כך עולה הסיכוי שהטיפול יצליח. סרטן לבלב הוא אחד הגידולים הקשים ביותר למציאה בשלב מוקדם – אך עדיין אפשרי. מה שעושה את הסרטן כל כך קטלני הוא העובדה שברוב המקרים מגלים אותו בשלב מאוחר ואז הסרטן כבר התפתח עם גרורות בחלקים רבים בגוף.

 

טיפול בסרטן הלבלב

כאמור, מאחר וקשה לאתר את סרטן הלבלב בשלב מוקדם חשוב לעשות בדיקות שונות על מנת לאתר אותו בשלב כמה שיותר מוקדם וכך גם גדלים האפשרויות לטיפולים רבים יותר כגון ניתוח, כימוטרפיה, הקרנות וכדומה. חשוב לזכור, כל מטופל עובר בדיקה ובחינות ספציפיות ורק לפי ממצאי הבדיקות קובעים לו טיפול יעודי המתאים לו בדיוק.

ניתוח וויפל – ניתוח זה הוא ניתוח מוכר מאד לצערנו מאד פופולרי בישראל. במהלך הניתוח, המנתח מסיר בעזרת חיתוך את ראש הלבלב ומחבר איברים פנימיים נוספים כגון מעיים, קיבה וצנרת המרה. ניתוח זה נחשב לניתוח מורכב מאד המחייב ידע רב וניסיון ולכן מבצעים ניתוח זה רק בבמרכזים מומחים.
ניתוח דיסטל פנקריאטקטומי – ניתוח זה מתבצע כאשר הגידול נמצא באזור של זנב הלבלב. בניתוח זה מסירים את זנב הלבלב עם הטחול. גם ניתוח זה נחשב למורכב המתבצע במרכזים המתמחים ספציפים בניתוחים מהסוג הזה.

 

אם הניתוח עובד, מדוע לא מנתחים מיד?

ניתוח נחשב לפעולה פולשנית אשר משנה את המבנה הטבעי של הגוף ולכן פתרון הניתוח לא תמיד יגיע כאפשרות ראשונה. בנוסף, רק ל 2-3 מכל 5 מטופלים מתאימים לניתוח כריתת הגידול מסיבות שונות כגון גידול מופשט מידי, מחלות היסטוריות, חרדות וכדומה.
אותם מנותחים שאינם מתאימים לניתוח מקבלים טיפול אחר של כימוטרפיה אשר נועדה למנוע המשך של גדילת הגידול. בטיפול הכימוטרפיה המטופל נדרש להגיע מספר פעמים למרפאה ולקבל מינונים שונים של כימוטרפיה. טיפול זה נחשב ליחסית קל עם סיכויים רבים להצלחה.

 

לסיכום

סרטן הלבלב נחשב לאחד מסוגי הסרטן הקטלניים ביותר ולכן חשוב לגלות אותו כמה שיותר מוקדם. היום, בשונה מבעבר ישנם מספר אפשרויות לטיפול ומגוון דרכים העוזרות למטופלים להמשיך את חייהם לתקופה ארוכה או לשיפור באורח החיים שלהם.