טיפול באוזן הוא חלק מהתמחות אף אוזן גרון או ליתר דיוק "אף, אוזן וגרון וכירורגיה של ראש-צוואר". אחד התהליכים הרפואיים החשובים ביותר שעושים כיום במסגרתה, הוא התערבות ניתוחית מסוגים שונים, כולל באוזן. במה מתבטאת אפשרות הניתוחים?

ניתוחי אוזניים

ניתוחי אוזניים

האוזן אחראית על השמיעה כמובן והיא קשורה גם לשיווי המשקל. בנוסף, יש לה את הקשרים המיוחדים עם שאר אברי הראש בסביבתה וגם היבט אסתטי. בהתאם לכך, ניתוחי אוזניים מבוצעים למטרות שונות ובאופנים מגוונים. הם עשויים להיות ניתוחים פלסטיים לשיפור מראה האוזן, ניתוחים לטיפול במחלות אוזן שונות כמו דלקות כרוניות או ניתוחים להסרת גידולים שונים. 

שיפור השמיעה

סוגי הניתוחים שציינו, הם רק חלק מהתמונה. מאחר שתפקידה העיקרי של האוזן הוא לאפשר לשמוע, ניתוח אוזניים מבוצע פעמים רבות, באופן טבעי, במסגרת תהליך טיפול בשיבושים בשמיעה. 

דוגמה בולטת לכך, הוא ניתוח להשתלת cochlear implant ("שתל שבלול"). עוד בולטים בהקשר זה, ניתוחים לטיפול בהצטברות של נוזלים בתוך האוזן, ניתוחים לתיקון עור התוף, ניתוח אוסיקולופלסטיקה לטיפול ב"שרשרת עצמימי השמע" וכן ניתוח כריתת מסטואיד. לעתים, מכשיר שמיעה עשוי לפתור את העניין במהירות ובפשטות יחסית, אבל במקרים אחרים, אין מנוס מלבצע ניתוח. מה גם, שניתוח עשוי לתקן את המצב באופן מלא וקבוע. זאת, כולל חסכון בצורך במכשיר שמיעה ועזרים דומים. בכל מקרה, שיבושים בשמיעה הם נושא שכדאי לטפל בו יסודית ובהקדם, מאחר שיש להם השלכות רבות ומשמעותיות מאוד, על חיי היום יום ואפילו על הפרנסה.  

כיצד זה מתבצע

גישה אחת, וותיקה, לביצוע ניתוחי אוזניים, היא באמצעות חתך שמבוצע מאחורי חלקה החיצוני של האוזן (האפרכסת). כך מקבלים גישה לחלקה הפנימי. טכניקה חדשה יותר, היא ניתוחי אוזניים בשיטה אנדוסקופית, דרך הפתח הרגיל של האוזן. בכך, נמנעים מחסרונות שונים של השיטה הישנה, כולל משך האשפוז והניתוח, כאב והשארת צלקת (אם כי במיקום שאינו בולט). זה הוא מה שנקרא ניתוח זעיר פולשני, כאשר המכשור בו משתמשים במסגרתו (אנדוסקופ) גם מסייע לראות טוב יותר את המערכת מבפנים. לא כל ניתוח אוזניים ניתן לבצע בשיטה זו, אך כאשר ניתן, זו פעמים רבות החלופה המועדפת. מעבר לשאלת ההגעה לתוך האוזן לשם ביצוע ההליך הרפואי, מה עושים בפועל במסגרת הניתוח, כאשר כבר נמצאים "בפנים"? הדבר תלוי בנסיבות כמובן ולרוב מדובר על:  

"תיקון" – ניתוח לשם תיקון ישיר, של פגם מסוים במערכת השמיעה, מולד או חדש. למשל, תיקון עור התוף. אם עור התוף נפגע או שיש חשש לכך, ניתן לבדוק זאת מקרוב ובמידת הצורך לסגור את הנקב. במסגרת ניתוח זה, נבדקות גם עצמות השמע לזיהוי נזקים ובמידה וישנם, ניתן לתקן גם מצבים כאלה ישירות.

השתלת "שבלול" – ניתוח שבו משתילים בתוך האוזן מתקן מיוחד, אשר מכונה שתל שבלול. מדובר בעזר לשיפור השמיעה, שמסוגל לעקוף חלקים פגומים באוזן ולספק פתרון טוב יותר, ממכשירי שמיעה רגילים. הניתוח הוא ניתוח שגרתי למדי ופשוט יחסית, אם כי הוא מבוצע בהרדמה מלאה ודורש כמה ימי אשפוז. היכן שמתאים להשתמש בניתוח כזה, הוא עשוי להניב שיפור משמעותי מאוד ביכולת השמיעה. 

הליכים מיוחדים – ישנם גם ניתוח אוזניים לשם ביצוע הליכים רפואיים מיוחדים. דוגמת ניקוז של נוזלים שהצטברו בתוך "האוזן התיכונה". 

כאשר נעשה שימוש בתפרים במסגרת ניתוחים כאלה, הם יכולים להיות תפרים מסוג שנספג מעצמו, דבר שמפשט את התהליך הכולל ומקצר אותו. פעמים רבות, לא נדרשת הרדמה מלאה וניתן להסתפק בהרדמה מקומית.