גידולי ראש וצוואר הם קבוצה הטרוגנית של גידולים אגרסיביים מאוד. ההתמודדות עמם קשה מאוד אם כי מניעתם ואו גילוי מוקדם שלהם יכולים לסייע באופן משמעותי להתמודדות פשוטה יותר ואף להציל את חיי המטופל. כיצד אפשר לזהות אותם בשלב מוקדם ואף למנוע אותם לחלוטין?

מאין הגידולים מגיעים?

מניעת המחלה מתבססת בעיקר על הימנעות מגורמים מסרטנים נרכשים, כמו למשל עישון שהוא הידוע ביותר. עישון יכול להזיק בכמה רמות לגוף ובכמה אספקטים כאשר אחד מהמסוכנים ביותר, זה שדווקא פחות משכנע את האנשים להניח את הסיגריה כי הוא מדבר על הטווח הארוך מאוד, הוא כמובן הסרטן על סוגיו השונים. כמו כן, שתיית אלכוהול יכולה לחזק את הסיכוי לאחד מסוגי הסרטן הללו. שני המנגנונים של חומרים אלו פועלים בסינרגיזם ומגבירים באופן ניכר את הסיכון לחלות בסרטן האפיתל הקשקשי של הגרון ובית הבליעה.

ניסיונות מניעה באמצעות הסברה

הימנעות מעישון ומהנזקים הרבים שלו וכמובן מאלכוהול יכולה לשפר באופן ניכר את הסיכוי לחלות באחד מסוגי הסרטן הללו כאשר ההסברה חשובה מאוד ונעשית בכמה אמצעים, ביניהם תקשורת, הסברה בבתי ספר, פרסומות טלוויזיה, אזהרות על בקבוקי שתייה אלכוהוליים ועל קופסאות סיגריות וכולה. ההסברה חשובה לא רק למניעת השימוש בחומרים אלו, שכמובן היא מניעה מבורכת וחשובה, אלא גם הסברה על גילוי מוקדם והחשיבות שלו. סיכויי ההבראה מסרטן באופן כללי ובאופן ספציפי מסרטן הלשון או הגרון יכולים להגיע לאחוזים גדולים יותר ככל שמועד הגילוי מוקדם יותר, כאשר במקרה של סרטן הגרון או הלשון מדובר על 90 אחוזי החלמה לעומת 30- 40 אחוזים בשלב מאוחר.

תחלואה שונה בין זמני הגילוי

גם התחלואה תהיה שונה בין זמני הגילוי השונים של אותו סוג סרטן. למשל, בגידולים קטנים בלשון ניתן לבצע כריתה כירורגית מוגבלת מאוד ופגיעה די מזערית ביכולת הדיבור והבליעה. לעומת זאת אם מדובר על גידול מתקדם שגולה בשלב מאוחר יותר, יש צורך לכרות אזור נרחב יותר ושחזור עם מתלה חופשי מאיבר אחר, ואז תהיה כבר הפרעה קשה מאוד ביכולת הדיבור ויכולת הבליעה. כמו כן, גידול מודולרי יהיה אגרסיבי יותר והכריתה שלו בשלב מוקדם, יכול למנוע את ההתפשטות של הגידול וכמעט בוודאות יציל את חיי החולה, מה שלא יקרה בשלב מתקדם כאשר הגידול כבר ותיק יותר וצבר גודל רב.

מניעת התפתחות גידולים בגרון

כמו שכבר הוזכר לעיל, שני הגורמים השכיחים ביותר להופעת גידולים באזור הגרון הם עישון וצריכת משקאות אלכוהוליים. העישון משפיע על רקמת האפיתל בגרון והפגיעה שלו משמעותית יותר כאשר הנתונים מראים שלאדם מעשן יש סיכוי גדול פי 6 לכל הפחות לחלות בסרטן מסוג זה מאשר אדם שאינו מעשן. הנזקים נגרמים לא רק בגלל העשן אלא גם בגלל החומרים שנמצאים בטבק, והפגיעה מתרחשת גם במיתרי הקול, הלשון, רירית הלוע וכולה. השילוב של צריכת אלכוהול מוגברת יחד עם עישון יכולה להחמיר עוד יותר את הסיכויים שתסבלו מסרטן כלשהו בגרון, יותר משניהם בנפרד.

איך מתבצע הגילוי המוקדם?

גילוי מוקדם של גידולים באזור הגרון קריטי להישרדות ותחילה יש להבין האם אתם נמצאים בקבוצת סיכון כלשהי, כלומר מעשנים, צרכני אלכוהול קבועים, היסטוריה רפואית משפחתית וכולה. גידולים משניים, אחרי שגידול אחד הוסר, מתפתחים ב-20 אחוזים מהמקרים. כמו כן יש סימנים שיכולים להעיד על גידולים מתפתחים כמו למשל צרידות, כאבים בבליעה, המופטיזיס, כיב רגיש בלוע או תחושה של גוש בצוואר, כאבי אוזניים לא מוסברים וכולה. אם יש אדם שמתלונן על סימן כלשהו יותר משלושה שבועות, בעיקר אם הוא נמצא בקבוצת הסיכון, הוא צריך להיבדק אצל רופא בדחיפות.