היסטרוסקופיה

היסטרוסקופיה היא אחת מהפעולות המוכרות ביותר שיש כיום, כי היא נפוצה מאוד. היא נפוצה בגלל היתרונות הרבים שלה שמצד אחד משפיעים על איכות החיים של האישה לפניה ואחריה ומצד שני פותרת בעיות רבות בלי סיכונים בכלל. זה הזמן להבין על מה מדובר ומתי בכלל צריך להשתמש בה.

מהי היסטרוסקופיה בקצרה?

היסטרוסקופיה היא פרוצדורה שבמהלכה מוחדר היסטרוסקופ אל תוך חלל הרחם כדי לאפשר לרופא שמחדיר אותו לראות אותו בבירור. כאשר הרופא מביט בחלל הרחם בצורה כה נוחה הוא יכול להבין הרבה דברים על בעיות שונות שיש בו, כמו למשל הידבקויות תוך רחמיות או הימצאות פוליפים. חשוב לזכור כי היסטרוסקופיה יכולה להיות אבחנתית או ניתוחית כאשר באחרונה יהיה ניתן גם לבצע פעולות כירורגיות קטנות ופשוטות יחסית כמו חיתוך של אותם פוליפים שנמצאים. היסטרוסקופיה מתבצעת בטשטוש מקומי והאישה ערנית במהלכה. 

היסטרוסקופיה

מתי מבצעים את התהליך?

את ההיסטרוסקופיה ניתן לבצע כאשר יש חשד לבעיות בתוך הרחם. רחם האישה יכול להיות בעייתי מסיבות רבות כמו למשל סיבות אנטומיות, למשל היצרות של דפנות הרחם, גידולים שונים כמו שרירנים או פוליפים וכמובן גם בעיות אחרות כמו בירור דימומים, הידבקויות תוך רחמיות או זיהומים. התהליך יכול להתבצע כאשר האישה מתלוננת על כאבים חוזרים ונשנים באזור החלציים ואחרי בדיקות מקדימות יותר היא תקבל הפנייה לביצוע היסטרוסקופיה. כמו כן יש אפשרות לבצע את התהליך כדי להבין מדוע ישנן הפלות חוזרות, אולי אחד הממצאים בתהליך יוכל להבהיר טוב יותר את העניין.

כיצד מתבצעת הפרוצדורה?

אז אחרי שהבנו מדוע ומתי יש צורך לבצע היסטרוסקופיה הגיע הזמן לדבר על מהלך הפרוצדורה עצמה. היסטרוסקופיה היא אחת הפרוצדורות הפשוטות ביותר גם כאשר בוחנים את ההכנה שיש צורך לבצע לפניה. מלבד מנוחה קצרה ודיווח על תרופות שאותן נוטלת האישה לרופא טרם הפעולה, אין הכנות כלליות נוספות. לפני הפרוצדורה האישה תשכב על גבה והרופא יחדיר את ההיסטרוסקופ אל תוך רחמה וימלא אותו בגז כדי לאפשר צפייה טובה יותר. לאחר מכן ההיסטרוסקופ ישדר תמונה אל המסך ואז הרופא יזיז אותו התאם לצרכיו כדי לסרוק את כל אזור הרחם כדי להבין מה הממצאים. 

מי יכול לבצע אותה ואיפה?

היסטרוסקופיה היא אמנם לא הפרוצדורה הכי מסובכת שיש אך היא חייבת להתבצע במרפאה סטרילית עם צוות מקצועי. את הפרוצדורה יבצע גניקולוג כדי להבין מנוסה במרפאה ציבורית או במרפאה פרטית. כאשר מדובר במרפאה פרטית יש סיכוי טוב יותר שהמרפאה תהיה איכותית יותר וכך גם קלות קביעת התור אך זה משתנה לפי המרפאה. גם בבתי חולים יהיו תנאים מושלמים לביצוע הפרוצדורה אך אי אפשר לבחור את הרופא כמו ברפואה הפרטית. היסטרוסקופיה ניתוחית היא שלב אחד מעל היסטרוסקופיה אבחנתית אך לרוב כל רופא מנוסה שיידע לבצע את הפעולה האבחנתית יוכל לבצע גם כריתה של רקמות במידת הצורך.

מה היתרונות של הפרוצדורה?

היסטרוסקופיה מציגה יתרונות רבים על פני פרוצדורות אחרות בגלל הפשטות שלה. לא מדובר על פרוצדורה מסוכנת בעיקר בגלל שאין צורך בהרדמה כאשר במקרים הקיצוניים ביותר כאשר האישה לא יכולה לעבור אותה ללא הרדמה, היא תטושטש מעט. כמו כן אין צורך בהכנות מוגזמות לפני הטיפול, ההתאוששות תהיה פשוטה מאוד ותימשך לכל היותר כמה שעות ואין סיכון ממשי כל עוד מדובר במרפאה איכותית ומוסמכת. חשוב לזכור כי היסטרוסקופיה מבוצעת גם תוך רבע שעה לכל היותר וכך שגרת החיים של המטופלת באותו יום ובימים שסמוכים לפרוצדורה לא נפגעים כלל.