בדיקת שמיעה התנהגותית אפשר לבצע כבר מגיל 7-9 חודשים, אך חשוב לנסות לזהות ליקויי שמיעה כבר בשלבים מוקדמים יותר. במאמר הבא נסביר איך עושים את זה ומה המשמעויות

המטרה של הבדיקה היא לזהות ליקויי שמיעה. בגלל שקיימים ליקויי שמיעה שונים, צריך לבצע בדיקה כללית ואז בדיקות המשך ספציפיות. עם זאת, יש גם משמעות לגיל של הנבדק: ככל שמזהים את ליקויי השמיעה מוקדם יותר, כך עולה הסיכוי לטיפול אפקטיבי.

בדיקת שמיעה לתינוקות – מרגע הלידה

בדיקת שמיעה מתבצעת באופן עקרוני כבר מרגע הלידה. אמנם לרוב לא מדובר על בדיקה שכרוכה בהקצאת ציוד או כלים, אבל זו עדיין אינדיקציה מעולה ליכולת של התינוק לקלוט את הצלילים. כמו כן, צוות רפואה מנוסה יכול לזהות ליקויי שמיעה אצל תינוקות ולהפנות את ההורים לבדיקות מסודרות יותר בהמשך. אם מאבחנים את הליקוי בגיל הזה, ניתן להתאים מכשירי שמיעה לפעוטות החל מגיל 3 חודשים או לשקול לשלב את הילד במסגרות מיוחדות שמותאמות לו. 

בדיקת להערכת השמיעה של יילודים ותינוקות

מלבד הבדיקה המתבצעת ברגע הלידה, יש בדיקות שמאפשרות להעריך את השמיעה של יילודים ותינוקות בצורה מבוססת יותר. אלו בדיקות שמיועדות עבור תינוקות שאינם משתפים פעולה, כמו בדיקת הדים או בדיקת ברה. 

מהי בדיקת שמיעה התנהגותית?

מדובר בבדיקה התנהגותית ומסודרת יותר כבר אפשר לבצע החל מגיל 7-9 חודשים. כאן מדובר על בדיקה שדורשת שיתוף פעולה מסוים מצד התינוק, בניגוד לבדיקה שמתבצעת בלידה והיא פאסיבית לחלוטין מבחינתו.

איך מבצעים בדיקת שמיעה התנהגותית? 

הבדיקה מתבצעת כאשר התינוק יושב על ברכי ההורה ומשמיעים לו צלילים בעוצמות שונות שנמדדות בדציבלים. לאחר מכן, עוקבים אחרי התגובות של הילד – בעיקר הפנייה ראש כלפי מקור הצלילים. אם התינוק אינו מגיב לצלילים, ניתן לשנות את העוצמה ולבצע רישום של הממצאים. לאחר הבדיקה, אמורה להתקבל תמונת מצב אמינה יותר לגבי ליקויי השמיעה אצל התינוק. 

מהי בדיקת שמיעה לילדים?

ילדים בעלי ליקויי שמיעה מתקשים לפתח כישורי שפה ודיבור. אם מגלים מוקדם את הליקוי השמיעתי, מאפשרים בחלק מהמקרים לשקם את השמיעה כך שהבעיה לא תפגע באיכות החיים של הילד. על הרקע הזה, אפשר להבין את החשיבות של המעקב מצד אחד ואת החשיבות של ביצוע בדיקת שמיעה לילד

מהי בדיקת שמיעה מלאה?

אבחון של סף השמיעה לצלילים ואבחון של סף שמיעת דיבור. כמו כן, זו בדיקה שבה מנסים לאבחן את היכולת של הילד להבחין במילים. בדיקה מהסוג הזה מבצעים החל מהגיל בו הילד יכול לשתף פעולה בצורה אקטיבית יותר מאשר בדיקת שמיעה התנהגותית, כאשר לרוב מדובר על גילאים 3-5 שנים.

מה גורם לאובדן שמיעה?

סוגים שונים של בדיקות מתבצעים על רקע חשיפה לגורמי סיכון. כך לדוגמא קיימים ליקויי שמיעה על רקע סביבתי, כמו חשיפה של האם במהלך ההריון לנגיפים שונים או נטילה של תרופות מסוימות. לשם השוואה, קיימים גם מקרים של ליקוי שמיעה על רקע גנטי. בכל מקרה, אובדן השמיעה עלול להיות מולד, להתפתח בסמוך ללידה או להופיע בשלבים מאוחרים יותר.

תיאום הבדיקות מול גורמי המקצוע

לסיכום, כדאי להורים לעקוב אחר ליקויי שמיעה ולנסות למצוא סימפטומים המעידים על בעיה רפואית. לאחר מכן, ניתן לתאם תור לבדיקה לפי הגיל והמלצת גורמי המקצוע.