סחרחורת היא לכאורה תופעה שמוכרת לכולם – מעין תחושה רגעית של תנועה, למרות שהגוף אינו נע. לא כולם יודעים, שסחרחורת עשויה להעיד על מצב רפואי לא תקין, מסכן חיים. לכן, בין אם אתם סובלים מכך או מתעניינים בנושא זה, אלה כמה עובדות בסיסיות על נושא זה, אשר מומלץ להיות מודעים להן: 

סחרחורות

מה היא סחרחורת? 

סחרחורת היא לא מחלה, אלא סימפטום. למה בדיוק? ישנם איברי שיווי המשקל באוזן התיכונה והמוח שמפענח את המידע מהם. לכאורה, ניתן היה לחשוב שסחרחורת תנבע בעיקר משיבושים בפעולת מנגנונים אלה. אך בפועל, התמונה בדרך כלל מורכבת יותר. 

הסחרחורת עצמה ניתנת לחלוקה ראשית לשני סוגים. הראשון הוא ורטיגו, מצב שבו ישנה תחושה חזקה של סיבוב בכיוון אחד וברור. השני מכונה dizziness והוא מתבטא בתחושת חוסר יציבות, ללא כיוון ברור.

סיבות אפשריות 

מעבר לאיברי שיווי המשקל שבאוזן ולמוח, איברים רבים נוספים נוטלים חלק בהבטחת שיווי המשקל. העיניים, מערכת העצבים, השרירים, השלד ועוד. לכן, הסיבות האפשריות לסחרחורת רבות במיוחד והן כוללות בין השאר: 

 • שיבושים במערכת הדם – סחרחורת עשויה להיגרם עקב שיבוש באספקת הדם למוח. תופעה זו כשלעצמה, עשויה לנבוע ממקורות רבים, דוגמת היצרות בעורקים. 
 • שיבושים בראייה – הראייה מסייעת מאוד לשיווי משקל תקין. הפרעות בה, עשויות להחמיר סחרחורות. 
 • תרופות – סחרחורת עשויה להיות תופעת לוואי, של נטילת מגוון תרופות. 
 • מחלות – יש גם מחלות שונות אשר עשויות לגרום לסחרחורת, בהן טרשת, אנמיה, אפילפסיה, זיהומים שונים וכמובן מחלות שפוגעות באוזן הפנימית. 
 • מקור נוירולוגי – שיבושים נוירולוגיים, דוגמת אירוע מוחי.
 • חבלות שונות – ישנן חבלות מסוגים מסוימים, דוגמת חבלה מסוג צליפת שוט, אשר עשויות להתבטא גם בסחרחורת.
 • סיבות זמניות – כגון השפעת נטילת סמים או אלכוהול, יציאה מאיזון של סכרת או מיעוט שתייה שמוביל להתייבשות. 
 • לחץ נפשי – לחץ נפשי נחשב כגורם שעשוי להחריף סחרחורות. 

לפני הכול, אבחון 

טיפולים רפואיים מתחילים בדרך כלל משלב ראשוני של אבחון. שלב זה משמעותי מאוד לגבי סחרחורת, מאחר שהיא עשויה לנבוע ממקורות רבים כל כך. התהליך מתחיל פעמים רבות מרופא משפחה. משם, עשויים להצטרף גם מומחים דוגמת נוירולוג או רופא עיניים. נהוג להתייעץ בעיקר עם אוטונוירולוג – רופא אף אוזן גרון, עם התמחות מיוחדת במערכות שיווי המשקל והשמיעה. הבדיקות שיבוצעו, עשויות לכלול בדיקת שיווי משקל ויציבה (פוסטורוגרפיה), בדיקות שמיעה, בדיקות נוירולוגיות שונות, בדיקות דם ואף בדיקות הדמיה. חשוב לציין, שהאבחון לא מספק תמיד תוצאות חד משמעיות ויש כאן תהליך מורכב של ניסוי וטעייה. 

אופני הטיפול

כפי שראיתם, סחרחורת הוא נושא מורכב, שנוגע פעמים רבות לכמה תחומים ברפואה. לכן, הטיפול משלב פעמים רבות רופאים שונים, פיזיותרפיסטים ומכוני בדיקה. בכל מקרה, יהיה רופא אשר מנהל ומרכז את תהליכי האבחון והטיפול. אופן הטיפול הנבחר, יהיה תלוי כמובן בתוצאות האבחון. שלוש דוגמאות בולטות לטיפולים כאלה, הן

 • פיזיותרפיה – פיזיותרפיה תופסת מקום בולט מאוד בטיפול בסחרחורת. פיזיותרפיסט ווסטיבולרי מתמחה במערכת שיווי המשקל והוא מתבקש לסייע, כאשר מאבחנים שמקור הסחרחורת קשור לכך. הדבר יתבטא בביצוע תרגילים מתאימים אצל הפיזיותרפיסט ובהמשך, הדרכה והמשך תרגול בבית.  
 • כירופרקטיקה – עשויה להתאים במקרים של סחרחורת עקב לחץ של חוליות בצוואר. הטיפול ישחרר לחץ זה והכירופרקט יוכל גם לייעץ לגבי הימנעות מהופעה חוזרת של המצב המשובש. 
 • תרופות – תרופות מסוימות עשויות להינתן במהלך הטיפולים, לשם צמצום תחושת הסחרחורת.