חוות דעת רפואית משפטית

אחרי שעברתם ניתוח שהסתבך, טיפול רשלני או תאונה קשה ואיכות החיים שלכם כבר אינה באותה הרמה, אתם בוודאי לא רוצים לעבור תהליכים בירוקרטיים רבים אלא פשוט לשבת בבית ולנוח. גם קבלת חוות דעת רפואית משפטית נשמעת לכם כמו תהליך ארוך ומסובך אך לא רק שהיא תשפר את איכות חייכם בצורה רבה ותעשה צדק, היא יכולה להתקבל בתהליך קל ופשוט. הנה מדריך מלא בנושא.\

 

חוות דעת רפואית משפטית

 

מהי חוות דעת רפואית משפטית?

חוות דעת ניתנת על ידי מומחה לתחום מסוים והיא למעשה מאיר את עיניו של השופט בבית המשפט כדי להכריע בתיק מסוים. השופט אמנם מומחה במשפטים אך הוא לא יודע דבר וחצי דבר ברפואה, בבליסטיקה, בזיהוי פלילי וכן הלאה. לכן ישנם מומחים בתחומים מסוימים שנקבעו על ידי בתי המשפט כדי שיאירו את עיניו של השופט לגבי התיק הספציפי שנידון. חוות דעת רפואית משפטית היא למעשה חוות דעתו של רופא מומחה שיפרט את כל הממצאים שהוא מוצא ומודד על האדם, יסביר על השפעת הפגיעה על איכות חייו ומצבו הרפואי וכמובן יסביר באשמת איזה גורם נגרמה הבעיה.

כיצד בנויה חוות הדעת ומתי יש להגיש אותה?

חוות הדעת הרפואית משפטית בנויה בצורה אוניברסלית בכל נושא ונושא אם כי הפרטים כמובן יהיו שונים לפי המצב האובייקטיבי. חוות הדעת צריכה להאיר את עיניו של השופט לגבי המקרה שבפרטיו ובנושא הכללי אין לו ידע מקצועי, ולכן עליה להתחיל בהקדמה קצרה על הבעיה. לאחר מכן אחרי בדיקה מעמיקה של המטופל התובע יש תורך לספר מה המצב העכשווי שלו, עד כמה הוא חמור והרופא צריך להעריך את חומרת הנזק. כמו כן, יש צורך לציין את הקשר הסיבתי של הפגיעה לאירוע, שכן לא תמיד יש קשר ישיר. את חוות הדעת על התובע להגיש עם הגשת התביעה עצמה כדי שתהיה רלוונטית.

מי יכול להעניק חוות דעת כזו והיכן אמצא אותו?

רופא מומחה יכול לספק חוות דעת רפואית אך בית המשפט הוא זה שמסמיך אותו. לא כל רופא מומחה יכול לספק חוות דעת קבילה וכדי למצוא רופא כזה אתם יכולים לחפש באינטרנט ולקבוע פגישה תוך זמן קצר, כן שיש מגוון רחב של רופאים בכל אזורי הארץ ובכל תחום ברפואה. כמובן שיש לקרוא המלצות ולבצע סקירה מעמיקה כדי לבחור את הרופא הטוב ביותר. חשוב לזכור שהרופא אמנם מקצועי ומנוסה אך הוא חייב להביט על המסמכים הרפואיים שלכם בנוסף לבדיקות שהוא יבצע עליכם ולכן אסור לשכוח אותם. כמו כן את המסמכים הללו יש לצרף לחוות הדעת כאשר מגישים אותה.

באלו מקרים עליי לקבל חוות דעת רפואית?

  • כאשר יש חשד לרשלנות רפואית או לטיפול לא מיומן. במקרה כזה אתם צריכים את חוות הדעת כדי לתבוע את הגוף המטפל.
  • כאשר ישנה דרישה לפיצויים בעקבות סיבוך בהליך רפואי, כאשר דרישת הפיצויים יכולה להיות מהביטוח הלאומי או מחברת הביטוח.

מה ההשלכות של חוות דעת רפואית?

חוות דעת רפואית משפטית היא אחד המסמכים החשובים ביותר שתקבלו בחייכם. חוות הדעת הזו יכולה להיות אפילו בנושאים שתחילה ייתפשו מעט שוליים, כמו למשל חוות דעת בענייני פה ולסת או חוות דעת אורטופדית, אך היא יכולה לסדר לכם פיצויים מחברת הביטוח הפרטית שלכם או מהביטוח הלאומי שלא רק ישפרו את איכות חייכם אלא ישפרו את מצבכם הרפואי. כדי לקבל טיפול טוב בישראל יש צורך לעתים בעלויות רבות כאשר אפילו הפיצויים שכבר יינתנו לכם בלי חוות הדעת לא תמיד יהיו בסכומים שבאמת מגיעים לכם. חוות הדעת יכולה לשנות את הכף ולרוב היא מכריעה את התיק כולו.